Dr. Nagy István agrárminiszter ünnepi üdvözlő gondolatai

Tisztelt Szőlészek és Borászok!

Az Önök személyes jelenléte végigkíséri a bor megszületését. Sokan a szőlősorok között görnyedve válogatják a legígéretesebb fürtöket, hogy igazán páratlan nedűt palackozhassanak.

Munkájuk, szorgalmuk és kitartásuk révén az idei évi szüretelt szőlőből mintegy 2,5 millió hektoliter kiváló bor készülhet. Önök tudják: a jó bor meghálálja a ráfordított időt és gondoskodást. Mi pedig az Agrárminisztériumban tudjuk, hogy ehhez nem elég a szorgalom, a szakértelem, a jó minőségű táptalajban fejlődő szőlő. Szükség van a támogatásra: a munka megkönnyítését szolgáló jogszabályokra és az anyagi forrásokra egyaránt.

A borágazatot is érzékenyen érintették a koronavírus gazdasági hatásai. Minisztériumunk folyamatosan egyeztetett a szakmai szervezetekkel és a borászokkal, ennek köszönhetően sikerült gyors és hatékony intézkedéseket életbe léptetni. 2 milliárd forint egyszeri átmeneti támogatással segítettük a szektor vállalkozásait a Gazdaságvédelmi Alap forrásaiból. A legnagyobb baj idején a munkáltatói terhek elengedése, a hitelfizetési moratórium vagy a könnyített foglalkoztatási szabályok mellett a mezőgazdasági hitelekhez kapcsolódó 100%-os kamattámogatással, valamint a piaci viszonyok stabilizálására irányuló zöldszüreti és lepárlási támogatással segítettük a szőlő- és bortermelőket.

Nem csak a járványhelyzetre reagálunk, hanem a jövőre is gondolunk: a következő három évben összesen mintegy 4,8 milliárd forinttal támogatjuk a magyar borok népszerűsítését az EU és a harmadik országok piacain és újraindítottuk a borászati üzemek korszerűsítését segítő támogatásunkat is.

A szakmai szervezetekkel való folyamatos egyeztetések eredményeképpen megszületett az új borjogi szabályozás, amely új alapokra helyezi az ágazat adminisztrációs folyamatait és jelentősen csökkenti terheit, jelentős mértékben építve az ePincekönyv rendszerének bevezetésével járó új informatikai lehetőségekre. Fontos számunkra, hogy az új szabályozás nagyobb önállóságot is biztosít a termelői közösségek számára, hiszen a célunk az, hogy az eredetvédelem területén a lehető legtöbb döntést a helyi termelői közösségek kezébe helyezzük. Bízom benne, hogy a támogatások és a 2021. évi szüretre megújuló, átláthatóságot teremtő és az elektronizálás lehetőségeit kihasználó szőlő-bor ágazati szabályozási rendszer új távlatokat nyit valamennyi szőlő- és bortermelő számára.

Áldott, meghitt ünnepeket és jó egészséget kívánok Önöknek és családjuknak!